Jakie są stopnie ubytku słuchu? W praktyce wszystkich działań związanych ze słyszeniem, ze słuchem, z pomiarem jak bardzo słuch jest uszkodzony stosuje się dwie skale jedną skalę opracowało i przyjęło Międzynarodowe Biura Audiofonologii w skrócie BIAP natomiast inną skalą jest skala stosowana przez WHO, czyli World Health Organization (Światowa Organizacja Zdrowia) w 1997 roku.
Cechą wspólną obydwu tych klasyfikacji jest nazewnictwo, czyli w każdej z tych skal ustala się cztery stopnie uszkodzenia:
- lekkie
- umiarkowane
- znaczne oraz
- głębokie
Natomiast te dwie klasyfikacje różnią się granicznymi wartościami głośności - wyrażonymi w decybelach – w których następuje zmiana klasyfikacji ubytku z lekkiego na umiarkowany, z umiarkowanego w znaczny i ze znacznego w głęboki.
I tutaj występują pewne różnice: mianowicie według BIAP norma słyszenia to jest od 0 dB do 20 dB, natomiast według WHO to jest to od 0 do 25 dB.
Małe, lekkie uszkodzenie słuchu według BIAP to jest od 21 dB do 40 dB natomiast według WHO zaczyna się już od 26 dB i również przedział jest do 40 dB tak jak w przypadku skali opracowanej przez BIAP.
Umiarkowane uszkodzenie słuchu według klasyfikacji BIAP zaczyna się tak samo jak dla skali WHO czyli przy 41 dB Natomiast skala BIAP plasuje umiarkowany ubytek do 70 dB natomiast WHO do 60 dB.
Większe różnice pomiędzy obydwiema skalami widać w przypadku dużych, wyraźnych uszkodzeń słuchu. Skali BIAP wyznacza taki ubytek słuchu w przedziale pomiędzy 71dB a 90 dB natomiast duże uszkodzenie według WHO to 61 dB do 80 dB.
W związku z przyjętą metodologią według BIAP głęboki ubytek słuchu występuje powyżej 91 dB natomiast według WHO pojawia się już powyżej 80 dB.
Żadna z tych klasyfikacji nie jest obowiązkowa, w związku z powyższym lekarze i protetycy słuchu mogą stosować ją według własnego uznania, a żeby doprecyzować wyniki badania mogą podać je w decybelach bądź też w procentach uszkodzenia słuchu, tak żeby nie przedstawiało to wątpliwości.
Badanie poziomu słuchu przeprowadza się audiometrem i jako efekt takiego badania to otrzymujemy wykres, który nazywa się audiogramem.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poprawy komfortu słyszenia to skontaktuj się telefonicznie lub e-mail, albo od razu zamów bezpłatną wycenę wypożyczenia aparatu słuchowego.