Zapis filmu z Dawidem o technologii bluetooth w aparatach słuchowych

Technologia bluetooth to duże ułatwienie w codziennym użytkowaniu aparatu słuchowego.

Źródłowe nagranie

Tomek: Jedną z takich nowinek ostatnich można powiedzieć lat czy powiedzmy tam dekady - zresztą zaraz pewnie przybliżysz nam to zjawisko - jest kwestia łączności bluetooth w aparatach słuchowych. Czy mógłbyś powiedzieć na czym polega ta łączność, skąd ona się wzięła, jak to się stało że się pojawiła w aparatach słuchowych i jakie korzyści daje użytkownikom aparatów słuchowych właśnie ta technologia?

Dawid: Spostrzeżeniem młodych ludzi jakiś czas temu, gdzie bluetooth jeszcze nie był popularny albo go nie było w aparatach słuchowych, było takie, że jak to jest, że wszędzie już jest bluetooth a w aparatach słuchowych nie ma. Tak więc teraz już jest, trochę późno ale jest. Cały czas producenci to dopracowują.

Technologię bluetooth można podzielić na dwie sfery. Sferę, gdzie kontroluje się aplikacją w telefonie aparat i drugą sferę - do połączeń właśnie, do odsłuchiwania wykładów, podcastów i połączeń telefonicznych.

Na co warto zwrócić uwagę? Większość cyfrowych aparatów dzisiaj ma możliwość bluetooth choć część pacjentów w ogóle woli z tego nie korzystać ,więc ten bluetooth jest, włącza się go lub wyłącza i jakby można z niego korzystać lub nie.

Na pewno korzystanie z bluetooth zdecydowanie skraca czas działania baterii czy to akumulatora w aparacie słuchowym i na to też warto zwrócić uwagę, więc jest to pośrednio jakiś dodatkowy koszt.

Jeżeli chodzi o sam bluetooth, to jest ten bluetooth niskoenergetyczny i bluetooth bardziej wysokoenergetyczny. Ten niskoenergetyczny używany jest do połączeń właśnie z aplikacją, gdzie z poziomu telefonu można sterować sobie aparatem – głośniej, ciszej, zmieniać barwę brzmienia, zmieniać program czy ewentualnie regulować jakieś dodatkowe aspekty. Można nawet połączyć telefon w ten sposób, że klikając dwa razy na aparacie otwieramy w naszym inteligentnym domu bramę garażową. Także te możliwości są bardzo duże ale to jest bardziej kwestia aplikacji.

Druga część, czyli ten bluetooth taki bardziej energochłonny to jest wszelkiego rodzaju transmisja audio, gdzie aparat staje się urządzeniem zewnętrznym tak samo jak słuchawka bluetooth., i wszelkie dźwięki takie jak „odebrano maila”, „odebrano wiadomość” - to wszystko też trafia na słuchawkę.

Tutaj mamy podział na Android i iOS. I teraz tak, jeżeli chodzi o producentów, to wszystkie marki aparatów słuchowych współpracują z iOS do tak zwanego „freehand”, czyli do rozmów telefonicznych gdzie mikrofon aparatu słuchowego przekazuje dźwięk do telefonu.

Telefon może być schowany i oczywiście pacjent słyszy w uchu rozmówcę.

Natomiast jeżeli chodzi o Androida to tylko jedna z firm ma takie rozwiązanie typu freehand. I jeżeli pacjenta to interesuje to wtedy proponujemy aparat słuchowy tej konkretnej firmy. Natomiast pozostałe firmy często współpracują z najnowszymi androidami a ze starszymi tej wersji freehands nie mają, więc to jest taka kluczowa różnica jeżeli chodzi o ofertę na rynku bluetooth.

Jako tako można sobie założyć, że wszystkie funkcje które spełnia zewnętrzna słuchawka bluetooth może również spełniać najnowszy aparat słuchowy.

Tomek: Jak trudne jest skonfigurowanie tej łączności i czy można liczyć na pomoc protetyka słuchu, czy to tylko w momencie kiedy się to raz ustawia czy to można zdalnie albo przez telefon ustawić? Na co może liczyć pacjent który rozpoczyna w ogóle swoją przygodę z aparatem wyposażonym technologię?

Dawid: Ustawia się to raz. Robi się parowanie i później już to działa, chyba że wydarzy się jakiś niespodziewany problem to wtedy trzeba to ponownie skonfigurować. Ale założenie jest takie, że ustawia się to raz i po ustawieniu to działa.

Jeżeli chodzi o konfigurację to większość konfiguracji robimy w gabinecie, czyli protetyk wykonuje to razem z pacjentem i to po prostu już działa.

Tomek: Czy są jeszcze w ofercie aparaty bez tej łączności i czy one jeszcze długo będą oferowane?

Dawid: Na dzień dzisiejszy, rok 2023 to jest bardzo niszowa ilość tych aparatów. Podkreślam, że większość aparatów a za chwilę praktycznie wszystkie będą miały tą możliwość bluetooth, ten moduł będzie wbudowany. Natomiast jeżeli urządzenia się z niczym nie sparuje to po prostu nie działa. Czyli jest tak jakby tego nie było.

Tomek: Czyli jeżeli jest to większość, to należy założyć, że również i seniorzy w wieku lat powiedzmy dobiegający do setki również też radzą sobie z tą technologią na co dzień po jej prawidłowym skonfigurowaniu, tak?

Dawid: Zgadza się. Ci zainteresowani sobie radzą a ci niezainteresowani nie chcą w ogóle tego parować i wtedy często nawet nie wiedzą, że ich aparat to ma. On to ma ale jeżeli my się tym nie zajmiemy i tego nie sparujemy, to w żaden sposób jest to nieużywane i na nic nie wpływa.

Tomek: Czyli wygodna funkcja, ale nienarzucająca się...

Dawid: Dokładnie, można o tym nie wiedzieć że to jest.

Tomek: Dzięki za wyczerpujące informacje!

Dawid: Dzięki, pozdrowienia i do usłyszenia!

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Podmiot prowadzący reklamę Inquise Inc, Delaware, USA. Zastosowanie - poprawa jakości słyszenia i rozumienia mowy u osób z wadą słuchu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poprawy komfortu słyszenia to skontaktuj się telefonicznie lub e-mail, albo od razu zamów bezpłatną wycenę wypożyczenia aparatu słuchowego.

SLIDER

Seniorzy

Dzięki najnowszym zdobyczom nauki i technologii możesz znów słyszeć tak jak za młodych lat...

czytaj

Otoskop

Oto otoskop którym zbadamy stan wnętrza Twojego ucha

czytaj

Dane kontaktowe

Zapraszamy na wizytę podczas której odpowiemy na wszystkie pytania związane z badaniami słuchu i doborem odpowiedniego aparatu słuchowego!

.

 

 

czytaj