Protetyk słuchu radzi jak dbać o aparat słuchowy!

Dowiedz się jak dbać o aparat słuchowy wewnątrzuszny i zewnętrzny tak aby służył długie lata.

Janek:

Regularne serwisowanie aparatów słuchowych wewnątrzusznych i zewnętrznych jest bardzo istotne. Jeżeli chodzi o serwisowanie a w zasadzie nawet taką bieżącą pielęgnacja aparatów to warto powiedzieć, że nawet powinno się taką pielęgnację wykonywać mniej więcej raz na każde 3-4 miesiące użytkowania.

Mówiąc wprost: jeżeli aparat słuchowy jest cały czas na uchu, w uchu jest wkładka albo na przykład sama słuchawka to takie elementy „lubią” zatykać się woskowiną.

Jeżeli dźwiękowód zatka się woskowiną to wtedy nie ma przewodzenia dźwięków i powoduje to to, że pacjent może dużo gorzej słyszeć, albo wręcz nawet przestać cokolwiek słyszeć przez ten aparat.

Żeby temu skutecznie zapobiegać to właśnie raz na około 3 miesiące warto przyjść na taką pielęgnację, takie czyszczenie.

Czyszczenie aparatu słuchowego przeprowadzam tak, że przeczyszczam dokładnie taką wkładkę specjalnymi wyciorami i wtedy do takiego całkowitego zatkania się woskowiną wkładki lub słuchawki w ogóle nie dochodzi.

Taka pielęgnacja jest jak najbardziej wskazana raz na trzy, cztery miesiące. Wykonujemy je na miejscu w naszych gabinetach dobry-sluch.pl w Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.

A jeżeli chodzi o serwisy podzespołów elektronicznych to tutaj mniej więcej taki serwis raz na powiedzmy kilka lat też warto wykonać. Nie trudno wyobrazić sobie, że czasami aparaty słuchowe noszone codziennie przez kilkanaście godzin na uchu siłą rzeczy mają kontakt z wilgocią i taki aparat może po dłuższym okresie pracy w takich warunkach ulec jakieś awarii. Dlatego też takie serwisy powiedzmy raz na trzy, cztery lata też są wskazane.

Do pojęcia serwisowania aparatów słuchowych możemy też zaliczać wizyty już po kilku, kilkunastu tygodniach po zakupie aparatu słuchowego.

Związane to jest z tym, że po pierwotnej konfiguracji aparatu warto ponawiać regulacje aby idealnie dostroić parametry aparatu słuchowego do konkretnego ubytku słuchu pacjenta. Zdarzają się co prawda takie przypadki że jesteśmy w stanie już na pierwszej wizycie idealnie dopasować aparat w takim stopniu, że w zasadzie żadne korekty nie są już potrzebne. Niemniej jednak warto mimo wszystko zgłosić się do protetyka słuchu po okresie mniej więcej pół roku użytkowania na takie drobne pogłośnienie, które zwiększy o 5-10% moc aparatu, ponieważ bardzo często ma miejsce takie zjawisko, jakby narząd słuchu przyzwyczajał się do aparatów słuchowych.

Zaraz po tym jak pacjent zakłada aparat to pojawiają się dźwięki, których wcześniej przy niedosłuchu przez wiele lat nie słyszał i się od nich odzwyczaił.

Warto tutaj jeszcze raz podkreślić przydatność takiego pogłośnienia!

Najlepiej zrobić to po powiedzmy półrocznym okresie, kiedy już pacjent przyzwyczai się do odkrytych na nowo dźwięków, których wcześniej nie słyszał (szmery, szumy, trzaski itp) i wtedy wskazane jest nawet żeby nieco podnieść głośność aparatu słuchowego bo może pojawić się wtedy wrażenie, że aparat troszeczkę za cicho emituje dźwięki.

Oprócz czyszczenia aparatów słuchowych najczęstsze cele wizyt w gabinecie protetyka słuchu to:

- wymiana wężyków i

- wymiana baterii

Wężyk mniej więcej raz na 3-4 miesiące warto wymienić, ponieważ tworzywo, z którego jest wykonany z upływem czasu twardnieje i wtedy przez to też mogą pojawić się zniekształcenia dźwięku a także mniejszy lub większy dyskomfort w kontakcie z ciałem.

Trwałość bateryjki do aparatu słuchowego to około jeden tydzień i jeśli chodzi o jej wymianę to w zasadzie nie wymaga to żadnych specjalistycznych umiejętności i pacjent sam własnym zakresie jest w stanie takiej wymiany dokonać.

Zdarzają się też tacy pacjenci którzy czują się niepewnie w kontakcie manualnym z aparatem, boją się po prostu uszkodzenia - co jest dla mnie w pełni zrozumiałe - ale zawsze podkreślam, że niepotrzebnie się martwią, bo producenci aparatów słuchowych kładą w ramach prac konstruktorskich duży nacisk na to aby regularna wymiana baterii nie powodowała żadnych uszkodzeń sprzętu.

Początkujący użytkownicy aparatów słuchowych obawiają się, ze podczas wymiany baterii coś mogą zepsuć i po prostu przychodzą nawet do mnie tutaj żeby taką bateryjkę fachowo wymienić.

Oczywiście zapraszam do mojego gabinetu i mogę pomóc ją wymienić a także pokazać jak tą czynność można ostrożnie przeprowadzić samodzielnie.

Jednym słowem - warto określone czynności robić na bieżąco i tam gdzie to jest wyraźnie rekomendowane nie wahać się i skorzystać z fachowej pomocy.

Właściwe dbanie o aparat, regularnie czyszczenie i stosowanie się do zaleceń uzyskanych od protetyka słuchu a także producenta pomoże w tym aby aparat słuchowy służył jak najdłużej.

I przeciwnie - gdybyśmy tego nie robili to znaczy w ogóle byśmy nie dbali o aparat, nie czyścili go, nie serwisowali to wtedy żywotność tego aparatu będzie zdecydowanie krótsza. Ewentualna awaria aparatu może być spowodowana na przykład zawilgoceniem styków i wtedy aparat przestaje pracować.

Nonszalanckie traktowanie aparatu słuchowego – nieczyszczenie i ogólnie brak pielęgnacji sprawia, że taki aparat wytrzymać może mniej więcej 4 do 6 lat.

Natomiast przy takim aparacie który się właśnie go regularnie czyści, regularnie się go pielęgnuje to mam pacjentów którzy nawet po 8, 9 a nawet 10 lat użytkują swoje aparaty i nic się z nimi nie dzieje niepożądanego.

Dobrze byłoby przy okazji wspomnieć, że jest spora różnica pomiędzy aparatami na baterie jednorazowe a takimi, które są zasilane wbudowanymi akumulatorami.

Mając na uwadze to jak różni się użytkowanie tych dwóch grup aparatów zazwyczaj rekomendujemy zakup bateryjnych. Oprócz tego, że nie wymagają regularnego ładowania (co w przypadku zasilanych akumulatorem aparatów wymaga kilku godzin nieustannego podłączenia do źródła prądu) wykazują też dłuższą żywotność.

Jest tak, ponieważ aparaty ładowalne ze względu na charakterystykę pracy akumulatora bardzo często zaraz po upływie gwarancji zmniejszają swoją realną pojemność (liczoną w amperogodzinach Ah) w stosunku do nominalnej, deklarowanej przez producenta i jedyna możliwością przywrócenia pierwotnej efektywności jest naprawa polegająca na wymianie wbudowanego akumulatora.

 

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poprawy komfortu słyszenia to skontaktuj się telefonicznie lub e-mail, albo od razu zamów bezpłatną wycenę wypożyczenia aparatu słuchowego.

 

SLIDER

Seniorzy

Dzięki najnowszym zdobyczom nauki i technologii możesz znów słyszeć tak jak za młodych lat...

czytaj

Otoskop

Oto otoskop którym zbadamy stan wnętrza Twojego ucha

czytaj

Dane kontaktowe

Zapraszamy na wizytę podczas której odpowiemy na wszystkie pytania związane z badaniami słuchu i doborem odpowiedniego aparatu słuchowego!

.

 

 

czytaj