Dawid: Opis wizyty pacjenta uskarżającego się na szumy uszne.
Zazwyczaj wizyta (czyli uzyskanie istotnych informacji o charakterystyce szumów) zaczyna się już od samego telefonu lub wejścia do gabinetu. Pacjent przez telefon wypytuje o to jakie są możliwości skutecznego pozbycia się szumów usznych.
Większość informacji zostaje udzielona na pierwszej wizycie, której koszt waha się od 100 do 200 zł. W ramach takiej wizyty wykonujemy kilka kluczowych badań.
Dodatkowo dużo informacji pomocnych w ustaleniu szczegółów terapii udaje się uzyskać już podczas pięcio-, dziesięciominutowej rozmowy telefonicznej.
A przede wszystkim to, czy pacjent kwalifikuje się do terapii szumów usznych zgodnie z zaleceniami doktora Jastreboff’a.
Pierwszym badaniem, które wykonujemy podczas wizyty jest audiometria tonalna, dzięki której sprawdzamy czy słuch jest w normie czy nie i na tym etapie jest to kluczowe.
W następnej kolejności robione są takie badania jak: tympanometria i ewentualnie otoemisja, której zadaniem jest ewentualne wykluczenie zaburzenia słyszenia typu przewodzeniowego. Jeśli taka sytuacja ma miejsce to generowane szumy kwalifikują się do leczenia laryngologicznego.
Jeżeli zaś u danego pacjenta nie mamy tego typu problemów i mamy szumy prawdopodobnie pochodzenia odbiorczego lub czuciowo-odbiorczego (przewodzeniowo-odbiorczego), wtedy możemy rozpocząć przygotowania do właściwej terapii.
W trakcie wizyty pacjent jest informowany na czym polega terapia.
Na podstawie informacji uzyskanych w trakcie badań określamy czas jej trwania, który zasadniczo mieści się w przedziale od 9 do 24 miesięcy. Najczęściej jest to około 18 miesięcy.
Sama zaś terapia polega na noszeniu w uszach specjalistycznych generatorów szumu. Takie generatory w tej chwili można u nas zakupić. Koszt zakupu urządzenia z podstawową funkcjonalnością kształtuje się na poziomie 5 - 6 tysięcy złotych.
Zamiast jednorazowego zakupu istnieje też możliwość wypożyczenia generatora szumów.
Warunkiem wypożyczenia jest wpłata kaucji, która w zależności od wybranego modelu generatora wynosi od 500 do 1000 złotych, którą zwracamy przy oddaniu wypożyczonego generatora jeśli zwracany sprzęt jest w dobrym stanie.
Miesięczny koszt wypożyczenia to z kolei kwota w granicach 350 - 450 złotych, też zależna od modelu wybranego urządzenia.
Aczkolwiek przyznam szczerze, że ta druga opcja jest mniej zalecana. Uzasadnione jest to naszymi obserwacjami podejścia pacjentów w trakcie terapii.
Bardzo często pacjenci z wypożyczonym generatorem wykazują tendencję do jak najszybszego oddania go z powrotem tak aby ograniczyć koszty.
Jednak w takim przypadku to nie pacjent, a specjalista powinien decydować kiedy jest koniec tej metody wspierania eliminacji szumu.
Sercem stosowanej przez nas metody jest przyzwyczajenie słuchu pacjenta do innego rodzaju bodźca, nie do tego wzorcowego, który słyszy u siebie, tylko do innego, często właśnie wychodzącego ponad próg słyszenia, czyli można by powiedzieć głośniejszego, ale ustawianego w porozumieniu z pacjentem na ekranie naszego komputera.
Na jakiś czas ten bodziec zamaskowuje szum lub innymi słowy - habituuje szum własny.
Po pewnym czasie noszenia generatora pacjent zdejmując urządzenie mówi, że już szumu nie ma. Natomiast jeżeli za szybko zdejmiemy urządzenie, szumy wrócą.
Z tej perspektywy celem terapii jest zmiana przyzwyczajenie a właściwie to utrwalenie nowego. Dlatego okres noszenia jest dłuższy niż miesiąc, dwa, trzy.
Warto tutaj jeszcze dodać, że generatory słuchu mogą być sprzężone z aparatami słuchowymi i dzięki temu już podczas terapii eliminowania szumów usznych pacjent może cieszyć się poprawionym słyszeniem.
Jeśli jest to wskazane u pacjenta i pacjent decyduje się na generator szumów to od razu podczas tej samej wizyty konfigurujemy go tak aby był gotowy do pracy.
Te czynności zajmują około półtorej godziny.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poprawy komfortu słyszenia to skontaktuj się telefonicznie lub e-mail, albo od razu zamów bezpłatną wycenę wypożyczenia aparatu słuchowego.