Zapis wypowiedzi Dawida o historii aparatów słuchowych

Rzut oka na historyczny rys rozwoju rynku aparatów słuchowych

Tomek: Czy aparaty słuchowe to była idea, która powstała gdzieś w laboratorium i czy jakieś kolejne kamienie milowe pojawiły się na tej drodze i spowodowały upowszechnienie się aparatów słuchowych? Jakbyś mógł nam to przybliżyć…

Dawid: Początki historii aparatów słuchowych były takie: trąbki wkładane do ucha takie jakby rogi na których można grać, ale też taki róg, który był szeroki a na końcu wąski.

Przez to, że dźwięk wchodził dużą tubą i zwężał się to się wzmacniał i na samym końcu wkładał sobie ktoś to do ucha i w ten sposób nasłuchiwał. To był taki typowo naturalny aparat słuchowy.

Gdzieś po roku 1900 (i tutaj będę strzelał 1915,1920 lub 1930...) gdzie pojawiła się pierwsza elektronika zaczęły się pojawiać pierwsze aparaty słuchowe.

Pierwsze technologiczne aparaty słuchowe to były duże plecaki w których był akumulator, był mikrofon umieszczony i nadajnik do ucha - oczywiście na kablu.

Większość firm produkujących aparaty słuchowe - a jest ich powiedzmy około pięciu kluczowych na świecie - mają zazwyczaj około ‘70 lat więc jeżeli się cofniemy w czasie to wychodzi, że one powstały około 1950 roku.

W tych czasach pojawiły się właśnie pierwsze aparaty słuchowe w formie plecaków a jakiś czas później w formie pudełkowej. Oczywiście to były aparaty analogowe, które miały mikrofon, słuchawkę i wzmacniacz. To było wielkie pudełko, ale później już takie które w latach ‘70 które tutaj można było włożyć sobie do kieszonki i kabelkiem połączone z uchem, tu był akumulator, tu był mikrofon a tutaj była słuchawka nadająca dźwięk.

Później w latach ‘80 bardziej ewoluowało to i zaczęto robić wszystko zamknięte w małym aparacie albo nawet i dużym. Na tamte czasy objawiało się to w aparacie zausznym zawieszonym na uchu, w taki sposób połączonym z uchem.

Także te lata powiedzmy około 1980 zaczęły pojawiać się - ktoś powie że już ‘70 ale powiedzmy ‘70 ‘80 ‘90 już w całej Europie były popularne tak zwane aparaty zauszne . I technologia bezustannie cały czas się rozwijała.

W pewnym momencie, w okresie około 2000 roku, aparaty analogowe zaczęły się przemieniać powoli w aparaty cyfrowe. I dzisiaj mamy taki standard, że praktycznie wszystkie aparaty to są aparaty cyfrowe.

Od około dwóch ostatnich lat powiedzmy, znowu pojawił się wyraźny przeskok technologiczny.

Symptomy tego przełomu można było zaobserwować w niezależnych badaniach klientów wszystkich firm.

Badania przynoszą odpowiedzi na poziomie 80% zadowolenia użytkowników aparatów, podczas gdy jeszcze 3 lata temu te wyniki były na poziomie 40, 50 procent zadowolenia użytkowników aparatów. Podkreślam, że ostatnie 2 lata czyli od roku 20200 do 2022, 2023 te urządzenia z wielu firm które proponują aparaty słuchowe na tyle się zmieniły i został zrobiony kolejny przeskok technologiczny, że te aparaty naprawdę, mówię, 80 parę procent pacjentów już zadowalają do tego stopnia że oni są szczęśliwi że mogą tego używać dobrze.

To jest efektem ogromnego postępu technologicznego…

Tomek: czy wzrost tej satysfakcji, o której wspominasz to można wywnioskować, że jest to związane z tymi wysiłkami producentów: "jak najlepiej zrobić ten aparat żeby jak najlepiej spełniał oczekiwania i poprawiał słuch pacjentom".

Czy nastąpiła zmiana w czasie, czy dało się zaobserwować ewolucję w zakresie dostępności?

Dawid: Poczynając od tego że, lokalizacji pojawiło się więcej w naszym kraju, Polsce, łatwiejsza jest dostępność. Można powiedzieć, że już w każdym mniejszym mieście można się w takie coś zaopatrzyć. Jest szeroka gama dostępnych urządzeń, jest ich na prawdę wiele…

Kiedyś tego nie było, kiedyś tylko w dużych miastach w latach ‘90 były aparaty słuchowe. Nie było można tego w każdej miejscowości zdobyć.

Także ta dostępność się zdecydowanie zwiększyła od lat ‘90 do do dzisiaj - mówiąc o naszym kraju.

Jeżeli chodzi o łatwość w użytkowaniu - to jeżeli weźmiesz sobie pod uwagę że miałbyś taką skrzyneczkę, nie wiem, ważącą 20, 30 kilogramów którą tutaj wkładano i byś był na kabelku a teraz sobie małe urządzenie wkładasz do ucha jak agent 007 z nasłuchem. I jedyna kwestia obsługi to tylko wymiany bateryjki, i jeżeli coś się u Ciebie dzieje to zgłaszasz się do punktu który masz pod domem a wcześniej musiałeś o to zadbać samodzielnie, ładować, pojawiały się problemy, gdzie trzeba było jechać kilkaset kilometrów żeby coś się dowiedzieć co się stało - to tutaj, w tym aspekcie dostępność i łatwość użytkowania moim zdaniem wzrosła bardzo mocno.

Czyli też można powiedzieć, że ludzie obserwujący podaż aparatów słuchowych - bo tak jak w wielu innych branżach nie wszyscy, którzy potrzebują obiektywnie i powinni nosić aparat mają pewnego rodzaju, mogą mieć pewnego rodzaju obawy, wątpliwości... ale te wszystkie rzeczy, które obserwują na przykład ta większa dostępność, to są takie czynniki które sprawiają że kolejne osoby myślą sobie: tak, może jednak rzeczywiście ten aparat to jest dobry pomysł, może się tutaj jednak odnajdę w tym wszystkim i może będę w stanie sobie z tym radzić…

W tym wywiadzie to byłoby tyle. W kolejnych będziemy szczegółowo omawiać poszczególne funkcjonalności i funkcje aparatów słuchowych.

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Podmiot prowadzący reklamę Inquise Inc, Delaware, USA. Zastosowanie: poprawa jakości słyszenia i rozumienia mowy u osób z wadą słuchu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poprawy komfortu słyszenia to skontaktuj się telefonicznie lub e-mail, albo od razu zamów bezpłatną wycenę wypożyczenia aparatu słuchowego.

SLIDER

Seniorzy

Dzięki najnowszym zdobyczom nauki i technologii możesz znów słyszeć tak jak za młodych lat...

czytaj

Otoskop

Oto otoskop którym zbadamy stan wnętrza Twojego ucha

czytaj

Dane kontaktowe

Zapraszamy na wizytę podczas której odpowiemy na wszystkie pytania związane z badaniami słuchu i doborem odpowiedniego aparatu słuchowego!

.

 

 

czytaj